Fen-Edebiyat Fakültesi

TÜM HABERLER


FİZİK LABORATUVARLARIMIZ YENİLENDİ
FİZİK LABORATUVARLARIMIZ YENİLENDİ

Fizik Bölümü


Mekanik ve elektromanyetik konuları üzerine pek çok farklı deneyin yapılmasına olanak sağlayan yeni Fizik laboratuvarları hem Fizik Bölümü hem de Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizin lisans eğitimleri için kullanılmak üzere İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu ve İEÜ Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Kenan Çiftçi tarafından açılmıştır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu, fen bilimleriyle ilgili kuramsal çalışmaların her zaman deneylerle desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Deney yaptıkça kuramsal bilgi yerine oturur. Deneyden farklı sonuçlar aldıkça modelleri yeniden düşünmeye, çalışmayı mükemmelleştirmeye çalışırsınız. Deney sizi her seferinde yeni bir araştırmaya iter. Bu, temel bilimler için geçerli olduğu kadar, uygulamalı bilimler için de böyledir. Mühendislik eğitiminde temel bilimlerin anlaşılması son derece önemlidir.” dedi. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Mühendislik bilimleri ve fen bilimleri eğitiminde akreditasyon için laboratuvarların olması gerekiyor. Biz, var olan laboratuvarlarımızı yeni deney setleri ile genişlettik ve burada çalışacak olan öğrencilerimiz için fiziksel koşulları iyileştirdik. Böylece daha geniş çaplı çalışmaların yapılması için imkân sağlamış olduk.” diye konuştu.

Temel fizik eğitiminin tüm fen ve mühendislik bilimleri için altyapı oluşturduğu gerçeği düşünüldüğünde, yeni kurulan Fizik laboratuvarlarımız öğrencilerimizin dünya standartlarında bir eğitim almasına önemli katkı sağlayacaktır. Deneyler iki veya en fazla üçer kişilik gruplar halinde yapılabilecek böylece tüm öğrencilerimiz deneylerin yapılmasında aktif olarak rol oynayabilecektir. Sağlanan yeni imkanlar sayesinde öğrencilerimiz birinci sınıf fizik derslerinde öğrendikleri teorik bilgilerin gerçek hayattaki karşılıklarını doğrudan gözlemleme imkanı bulacak ve daha da önemlisi temel fizik yasalarının doğruluğunu birinci elden uygulamalı olarak test etme şansı yakalayacaklardır.


İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ MESLEKİ TANITIM ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ MESLEKİ TANITIM ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünün lise öğrencilerine yönelik mesleki tanıtım etkinlikleri bahar döneminde de devam ediyor.

İki ayrı günde düzenlenen etkinliğe 22 Şubat tarihinde İzmir Cihat Kora Anadolu Lisesi’nden ve 26 Şubat tarihinde İzmir Özel Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi’nden 11. sınıf dil öğrencileri katıldı.

Etkinlik kapsamında bölüm başkanı Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner, ders içeriklerine ve mesleki gerekliliklere ilişkin bilgilendirici bir sunumun ardından lise öğrencilerine yönelik örnek bir ders uygulaması yaptı. Öğrenciler yapılan etkinlik kapsamında mesleğinin incelikleri hakkında bilgi sahibi oldular.


MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÇEVİRİ ATÖLYELERİ TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR
MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÇEVİRİ ATÖLYELERİ TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


İEÜ Mütercim Tercümanlık Bölümü, her yıl düzenlendiği çeviri atölyesi kapsamında lise öğrencilerine çevirmenlik mesleğini tanıtmaya devam ediyor. 12 Aralık 2018 ve 26 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen etkinliklerde sırasıyla Buca Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi ile Bornova Anadolu Lisesinden 45; Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi ve İzmir Bayraklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinden 42 kişilik öğrenci grubu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nün misafiri olarak bir günlüğüne üniversite öğrencisi olma fırsatını yakaladı.

Öncelikle Mütercim-Tercümanlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner tarafından yapılan meslek ve bölüm tanıtım sunumuna katılan öğrenciler, ardından yazılı ve sözlü çeviri atölye çalışmalarında yer aldılar. Yazılı çeviri atölyesinde farklı metinler üzerinde yazılı çevirinin inceliklerini öğrenirken, çeviri laboratuvarında gerçekleştirilen sözlü çeviri dersinde de hem tercümanların kullandıkları çeviri teknolojileriyle tanıştılar, hem de yazılı metinden sözlü çeviri ve ardıl çeviri deneyimi yaşadılar. Öğrenciler atölye çalışmalarının ardından bir kampüs gezisinde de bulunarak, üniversite hayatı hakkında da bir fikir edinmiş oldular.  


BADEMLER SAHA GEZİMİZ
BADEMLER SAHA GEZİMİZ

Sosyoloji Bölümü


Öğrencilerimiz SOC211 dersi kapsamında Bademler Köyü'nü ziyaret ederek anket çalışması gerçekleştirdiler. 


FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE TÜBA GEBİP ÖDÜLÜ
FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE TÜBA GEBİP ÖDÜLÜ

Fizik Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat, Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2018 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (GEBİP) almaya hak kazandı. Doç. Dr. Karpat, fizik alanındaki çalışmalarında kullanılmak üzere 3 yıl boyunca 20 bin liralık mali destek alacak.

Kuantum enformasyon teorisi ve açık kuantum sistemleri üzerine çalışmalarını sürdüren İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat, yaptığı araştırmalar ile TÜBA’nın 2018 GEBİP ödülünü almaya hak kazanan 37 akademisyenden biri oldu. Normal bilgisayarların yaptıkları işlemleri çok daha hızlı gerçekleştirebilecek olan kuantum bilgisayarlarının pratikte hayata geçirilmesi için önem taşıyan araştırmaları sebebiyle ödüle layık görüldü. GEBİP, üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla her yıl düzenleniyor.


ÇEVİRİDE ERGONOMİ PANELİ
ÇEVİRİDE ERGONOMİ PANELİ

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün düzenlediği Çeviride Ergonomi Paneli, çeviri ediminin fiziksel bilişsel ve psiko-sosyal ergonomi ile örtüşen boyutlarına ışık tuttu. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Ardından İEÜ Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner’in ergonomi ve ergonominin çevirmenlik mesleği ile ilişkisi hakkındaki konuşmasıyla devam etti.


PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ARALIK AYI SEMİNERLERİ
PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ARALIK AYI SEMİNERLERİ

Psikoloji Bölümü


Psikoloji Bölümü olarak her ay psikolojinin farklı alanlarını tema olarak belirlediğimiz seminerler dizisine devam ediyoruz...

Aralık ayı temamız Sosyal Psikoloji. 

İlk etkinliğimizde (11 Aralık) Uzm. Psk. Gizem Naz Gezgin, "Müziğin Bilinmeyen Etkisi: Prososyal Lirikli Şarkıların Prososyal Davranış Üzerindeki Etkisi" konulu bir sunum yapacaktır. 

İkinci etkinliğimizde (18 Aralık) Ege Üniversitesi'nden Araş. Gör. Ece Akça, "Sakin Benlik ve Kültürlerarası Karşılaştırmalar"ı ele alacağı bir seminer verecektir.

Bu ayın üçüncü ve son etkinliğinde (25 Aralık) ise Arel Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Alp Giray Kaya'yı ağırlayacağız. Kaya, "Dahil Olmak ya da Olmamak: Davranışın Sosyal Temelleri" başlıklı bir sunum yapacaktır. 

Etkinliklerimiz herkesin katılımına açıktır.

Hepinizi bekliyoruz.

Bütün etkinliklerimiz için:

Yer: A1

Saat: 13.00-14.00


PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ SEMİNERLERİ KASIM AYINDA DA DEVAM EDİYOR
PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ SEMİNERLERİ KASIM AYINDA DA DEVAM EDİYOR

Psikoloji Bölümü


Psikoloji Bölümü olarak her ay psikolojinin farklı alanlarını tema olarak belirlediğimiz seminerler dizisine devam ediyoruz...

Kasım ayı temamız Deneysel Psikoloji. 

İlk etkinliğimizde Dr. Öğr. Üyesi Derya Durusu Emek Savaş, Beyin Sağlığı ve Bilişsel Rezerv konusunu ele alacaktır (Saat: 14:00)

İkinci etkinliğimizde ise Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Evrim Gülbetekin'i ağırlayacağız.

Bu ayın üçüncü ve son etkinliğinde ise Doç. Dr. Seda Dural fiziksel boyut-uzamsal yer tutarlılığı ve hatalı tanıma konusuna yapmış ve yapacak olduğu çalışmalardan bahsedecektir (Saat: 13:00)

Etkinliklerimiz herkesin katılımına açıktır.

Hepinizi bekliyoruz.

Yer: M01


MÜTERCİM TERCÜMANLIK ÖĞRENCİLERİ ÜMİT ÖZAYDIN İLE ÇEVİRİDE KALİTEYİ KONUŞTU
MÜTERCİM TERCÜMANLIK ÖĞRENCİLERİ ÜMİT ÖZAYDIN İLE ÇEVİRİDE KALİTEYİ KONUŞTU

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


Fen Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Seminerlerinin Kasım ayı konuğu olan Dragoman Çeviri Genel Müdürü Ümit Özaydın’ın verdiği “Çeviride Kalite" başlıklı seminer büyük ilgi gördü.

Özaydın, hem kendi deneyimlerinden hem de piyasadaki beklentilerden yola çıkarak çeviride dikkat edilmesi gereken hususların altını çizdi. Seminer süresince futbol, siyaset, teknoloji ve diğer birçok alandaki deneyimlerinden yola çıkarak verdiği örneklerle Özaydın, katılımcılarla interaktif bir sohbet gerçekleştirdi. Seminerde değinilen noktalar arasında çeviride ekonomi, teknoloji kullanımı, eşdizim ve müşteri beklentileri vardı.


FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZİN TÜBİTAK PROJESİ KABUL EDİLDİ
FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZİN TÜBİTAK PROJESİ KABUL EDİLDİ

Fizik Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürsoy Bozkurt Akgüç’ün TÜBİTAK 1001 projesi kabul edilmiştir.

Doç. Dr. Gürsoy Bozkurt Akgüç, “Aktif nano parçacıkların iki boyutlu karmaşık yüzeylerde incelenmesi; yaşayan kristal oluşumu” başlıklı projesinde aktif parçacık sistemlerinin iki boyuttaki Brown hareketlerinin karmaşık yüzeyler üzerindeki yapılarının incelenmesini amaçlamıştır. İsteğe bağlı olarak kristalleştirilmeleri hem istatistik fiziğin katı olmayan malzemeler üzerindeki geçerliliğinin anlaşılmasında hem de mikroscopik ajanların uygulama amaçlı taşınım ve ısı özelliklerinin incelenmesinde önemli etkilerini bulmayı amaçlamıştır. Doç. Dr. Gürsoy Bozkurt Akgüç, bu proje ile 210.300 TL proje desteği alacaktır.


 

Haberler