![731_carousel_tr.jpeg](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/banners/731_carousel_tr.jpeg)
Fen-Edebiyat Fakültesi
48 Saatlik ‘Matematik’ Maratonu
![48 Saatlik ‘Matematik’ Maratonu](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8476_1.jpeg)
Milli Eğitim Bakanlığı’nın matematik derslerini keyifli hale getirerek öğrenmeyi kolaylaştırmak hedefiyle başlattığı ‘Matematik Seferberliği’ne İzmir’den destek geldi. İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, iki gün süren ‘Mesleğimde Matematik Çalıştayı’ düzenleyerek 14 liseden 140 öğrenci ve 28 öğretmeni kampüste bir araya getirdi. Çeşitli firmalardan yöneticiler ve akademisyenlerin konuk olduğu 9 oturumdan oluşan söyleşi serisinin de düzenlendiği çalıştaya katılan gençler, matematiğin farklı meslek dallarına olan etkisi ve önemi hakkında bilgi edindi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar da çalıştayı ziyaret ederek liseli gençlerle sohbet etti, onlarla deneyimlerini paylaştı. Aşkar, takımlar halinde gerçekleşen matematik oyunlarında gençlere eşlik ederek onların coşkusuna ortak oldu.
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) ev sahipliğinde, 2-3 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen çalıştayda; bankacılık, mimarlık, gastronomi, lojistik yönetimi, psikoloji ve iletişim gibi farklı sektörlerden uzman kişiler ve akademisyenler sunumlar yaparak mesleklerini tanıttı. Sektör temsilcileri, çalışma alanlarında matematiği nasıl kullandıklarını da detaylıca anlattı. Sunumların ardından farklı okullardaki öğrencilerden karma takımlar oluşturuldu.
OYUNLAŞTIRILMIŞ PROBLEMLER
Öğrencilere, farklı mesleklerde matematiğin nasıl kullanıldığını görmeleri amacıyla ‘oyunlaştırılmış problemler’ verildi. Liseli gençlerden bu problemleri çözmeleri ya da çözüm önerileri geliştirmeleri istendi. Çalıştay sonunda, etkinliğe katılım sağlayan firma ve akademisyenlere, İEÜ Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gözde Yazgı Tütüncü tarafından teşekkür plaketi verildi. Çalıştayda yer alan 14 okula katılım belgelerini ise Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar takdim etti.
FARKLI ŞEHİRLERİMİZDE DE UYGULANABİLİR
Çalıştayın gençler için oldukça yararlı geçtiğini belirten Prof. Dr. Petek Aşkar, “Öğrencilerimize, matematiğin mesleklerle ilişkisini somut şekilde göstermek açısından oldukça faydalı bir etkinlik oldu. Bu çalıştay modeli genişletilerek ülkemizin farklı şehirlerinde de uygulanabilir, sürdürülebilirliği sağlanabilir. Çalıştayın ikinci gününde liseli gençlerimizle buluşmaktan, onların heyacanına ortak olmaktan büyük mutluluk duydum. Bakanlık olarak, gençlerimizin matematik ve fen bilimleri alanındaki yeterliliklerinin artması amacıyla yaptığımız çalışmalar, son dönemde olumlu etkisini gösterdi. Matematik yeterliğine sahip öğrenci oranımız hızla artıyor. Birçok mesleğin içinde matematik var. Gençlerimiz, günlük yaşam becerilerine matematiği uyarlayabilmeli. Bu konuda farkındalığı artırmak için çalıştayımızın oldukça etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.
İŞ GÜCÜNDE BELİRLEYİCİ OLUYOR
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise, “Dünya genelinde iş gücü üzerine yapılan tüm araştırmalar; mesleklerinde değişik aritmetikleri kullanan, veri toplayıp analiz edebilme yeteneğine sahip kişilerin tercih edilirliğinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Teknoloji ve dijitalleşme, hayatımızın merkezine girdi. Meslek tanımları da sürekli değişiyor. Değişmeyen unsur ise matematiğin önemi ve matematiğe duyulan gereksinim. İletişimden işletmeye, metaverse kavramından blockchaine kadar birçok alanda matematiği kullanıyoruz. Gençlerimizin matematiğe olan ilgisini atıracak, onları teşvik edecek her çalışma çok değerli. Önümüzdeki dönemde de yeni projeler üreterek gençlerimizle bir arada olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
PROJELERİ UYGULAMAYA DEVAM EDİYORUZ
İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, matematik öğretimi alanında müdürlük olarak belirledikleri strateji ve projeleri uygulamaya devam ettiklerini söyleyerek, “Bakanlığımızın başlattığı ‘Matematik Seferberliği’ne İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bütün imkanlarımızla dahil oluyor, tüm okul türlerimizin içinde bulunduğu koşulları daha da iyileştirmek üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Öğrencilerimizin matematiği kalıcı ve severek öğrenmelerini sağlayacak yol ve yöntemleri geliştiriyoruz. Öğrencilerimize güzel bir gelecek hazırlamak noktasında düzenlediğimiz ‘Mesleğimde Matematik Çalıştayı’ çocuklarımız için çok güzel bir deneyim oldu. Bu vesilesi ile İzmir Ekonomi Üniversitesi yönetimine ve çalışanlarına da destekleri için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Gazete Kupürleri
HABER |TÜM HABERLER
![İzmir Ekonomi’de ‘Çeviribilim’ Buluşması İzmir Ekonomi’de ‘Çeviribilim’ Buluşması](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9288_1_th.jpeg)
İzmir Ekonomi’de ‘Çeviribilim’ Buluşması
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, kuruluşunun 20’nci yılında süreklilik arz eden, çoğulcu bir yaklaşımla ‘Ulusal Çeviribilim Kurultayı’ serisi
![Çeviribilim Kurultayında Latife Tekin ile Söyleşi ve İmza Saati Çeviribilim Kurultayında Latife Tekin ile Söyleşi ve İmza Saati](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9274_1_th.jpeg)
Çeviribilim Kurultayında Latife Tekin ile Söyleşi ve İmza Saati
İzmir Ekonomi Üniversitesi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü tarafından gerçekleştirilen I. Ulusal Çeviribilim Kurultayına, 28 Haziran 2024’te davetli konuşmacı olarak katılan ünlü
![Çeviribilimde İzmir Ekonomi Buluşması Çeviribilimde İzmir Ekonomi Buluşması](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9273_1_th.jpeg)
Çeviribilimde İzmir Ekonomi Buluşması
İzmir Ekonomi Üniversitesi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü kuruluşunun 20. yılında süreklilik arz eden, çoğulcu bir yaklaşımla Ulusal Çeviribilim Kurultayı serisini başlattı
![FONCIMED Uluslararası Araştırma Ağına Üyelik FONCIMED Uluslararası Araştırma Ağına Üyelik](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9256_1_th.jpeg)
FONCIMED Uluslararası Araştırma Ağına Üyelik
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü olarak FONCIMED Uluslararası Araştırma Ağı'na katıldığımızı duyurmaktan mutluluk duyarız.
![Sosyoloji Bölümü Bitirme Projeleri Poster Sunum Etkinliğimiz Sosyoloji Bölümü Bitirme Projeleri Poster Sunum Etkinliğimiz](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9217_1_th.jpeg)
Sosyoloji Bölümü Bitirme Projeleri Poster Sunum Etkinliğimiz
SOC 498 Dersi Öğrenci Poster Sunumları ve Pizza Partisi etkinliğimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin çalışmalarını dinledik, döneme birlikte veda ettik. Katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür
![Yeni Erasmus Ortağı Panteion University of Social and Political Sciences'da Uluslararası Konferans Yeni Erasmus Ortağı Panteion University of Social and Political Sciences'da Uluslararası Konferans](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9218_1_th.jpeg)
Yeni Erasmus Ortağı Panteion University of Social and Political Sciences'da Uluslararası Konferans
Bölüm Erasmus Anlaşmalarımıza bir yenisi olarak dahil edilen Panteion University of Social and Political Sciences tarafından organize edilen Ethnographies of Capitalism Uluslararası
![Sosyoloji Semineri: Mehmet Barış Albayrak - “Antroposen Tartışmaları Bağlamında Özneyi Yeniden Düşünmek” Sosyoloji Semineri: Mehmet Barış Albayrak - “Antroposen Tartışmaları Bağlamında Özneyi Yeniden Düşünmek”](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9233_1_th.jpeg)
Sosyoloji Semineri: Mehmet Barış Albayrak - “Antroposen Tartışmaları Bağlamında Özneyi Yeniden Düşünmek”
Sosyoloji Bölümü olarak sizleri Dr. Mehmet Barış Albayrak tarafından verilecek "Rethinking the Subject in the Context of Anthropocene Debates" konulu seminere davet
![4. Sınıf Öğrencilerimizden ETI 470 dersi kapsamında "Yeniden Çevirilerin Yanmetinsel Analizi" Başlıklı Poster Sergisi 4. Sınıf Öğrencilerimizden ETI 470 dersi kapsamında "Yeniden Çevirilerin Yanmetinsel Analizi" Başlıklı Poster Sergisi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9244_1_th.jpeg)
4. Sınıf Öğrencilerimizden ETI 470 dersi kapsamında "Yeniden Çevirilerin Yanmetinsel Analizi" Başlıklı Poster Sergisi
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü 4. sınıf öğrencileri, ETI 470 Çeviri Tarihi dersi kapsamında "Paratextual Analysis