Bizi takip edin
|
EN

Fen-Edebiyat Fakültesi

TÜM HABERLER


Prof. Dr. Turgay Kurultay ve Dr. Öğr. Üyesi Rana Kahraman Duru, seminerler dizisi kapsamında “Afette Rehber Çevirmenlik” konusuyla İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümünün konuğu oldu.

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, 6 Şubat 2023’te ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 17 Mart 2023 Cuma günü düzenlediği “Afette Rehber Çevirmenlik” konulu seminere Prof. Dr. Turgay Kurultay ve Dr. Öğr. Üyesi Rana Kahraman Duru’yu konuk etti.

Prof. Dr. Turgay Kurultay ve Dr. Öğr. Üyesi Rana Kahraman Duru’nun Türkiye’nin bir “deprem ülkesi” olduğunu ve afet gerçeğiyle yüzleşmemiz gerektiğini vurgulayarak başladığı seminer, yoğun ilgi gördü. Ülkemizde yıkıcı sonuçlara yol açan 1999 Marmara ve Düzce depremleri ile birlikte Sivil Toplum Örgütlerine düşen görevler, Çeviri Derneği çalışmaları ve gönüllülük faaliyetleri vurgulandı.

Kurultay ve Kahraman Duru, “Afette Rehber Çevirmenlik” eğitimlerinden ve afet çevirmenliğinin gerekliliklerinden detaylı olarak bahsetti. Milyonlarca insanın yaşadığı 10 ili etkileyen ve ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerde karşılaşılan zorluklara ve geliştirilmesi gereken konulara değinip ardından konuklardan gelen soruları yanıtladı.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.