Fen-Edebiyat Fakültesi

TÜM HABERLER


Doç. Dr. Nihal YETKİN KARAKOÇ’tan Diplomatik Dil Kullanımı Semineri
Doç. Dr. Nihal YETKİN KARAKOÇ’tan Diplomatik Dil Kullanımı Semineri

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


Bölümümüz Öğretim üyesi Doç.Dr. Nihal Yetkin Karakoç İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden gelen davet üzerine Diplomatik Yazışmalar konusunda bir seminer verdi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde verilen “Diplomacy from Theory to Practice” dersi kapsamındaki seminerde Yetkin-Karakoç diplomatik davetiyelerde dikkat çeken dilsel öğeleri tanıttı. Ayrıca, diplomatik davet mesajlarını, davet hatırlatma ve cevabi mesajlardaki söylemsel özellikleri aktaran Yetkin-Karakoç, seminerden sonra öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Disiplinlerarası çalışmaların önemine dikkat çeken Yetkin-Karakoç, “Alanlarımızın birbirinden öğreneceği çok şey var. Uluslararası İlişkiler, diplomatik dil ve çevirisi iletişim ağlarının da gelişmesiyle hızlandı ve daha da görünürlük kazandı. Diplomaside %99 başarı başarısızlık kabul edilir, aynı şey diplomasi çevirisi için de geçerlidir. Biz de öğrencilerimizi diplomasi alanındaki gereksinimler doğrultusunda yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Seminerden sonra geleceğe dönük olarak söz konusu iki alanı bir araya getirecek atölye, seminer, panel vb. düzenleme planları yaptık” dedi


FİZİK KULÜBÜ'NÜN ROKET PROJESİ İLK ELEMEYİ GEÇTİ
FİZİK KULÜBÜ'NÜN ROKET PROJESİ İLK ELEMEYİ GEÇTİ

Fizik Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Fizik Kulübü’nün alt kolu olan NEBULA Roket Takımı, TEKNOFEST İstanbul’un düzenlemiş olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında yer alan Roket Yarışmasının 3 aşamalı olan yüksek irtifa (3000m) kategorisinde 1. aşamayı geçerek finale giden yolda ilk başarılı adımlarını attılar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizik Kulübü, kurulduğu ilk yıl yenilikçi ve gelişmeye dayalı bir gelecek adına proje yoğunluklu bir yol çizdi. Bu amaç uğruna öncü olarak Nebula Roket Takımı kuruldu. NEBULA Roket Takımı, 5 farklı bölüm (Fizik, Havacılık ve Uzay Müh., Elektrik-elektronik Müh., Mekatronik Müh. ve Bilgisayar Müh.) öğrencilerinden oluşan 11 kişilik bir takımdır. Takımın kurulması ardından ilk olarak Teknofest Roket yarışmasının yüksek irtifa (3000m) kategorisinde başvuru yapılıp, yoğun çalışmalar sonucu başarılı bir raporla ilk aşama geçildi. Takım lideri Ahsen Sağcan ve üyeleri Levent Altınada, Oğuz Tanıl, Fatma Nida Ocak, Aytuğ Han, Beyzanur Kalaycı, Nezahat Sivaslı, Atıl Kan, Buse Ay, Dilara Vefa Ayyıldız ve Zeynep Betül Kaya, amaçlarının finale kadar başarılı ve sorunsuz bir şekilde gitmek ve tasarladıkları GÖKDOĞAN isimli roketin gökyüzünde yükseldiğini görmek olduğunu belirtti. Roket yarışmasının en önemli detayının, roketin içinde olması gereken 5 kiloluk bir yükü 3000 metreye çıkaracağı ve bu irtifada yükü gövdenin içinden ayırıp, roketin ve yükün her parçasını tekrar kullanılabilir olması için güvenli bir şekilde inişini sağlamak olduğu belirtildi. Bunu sağlamak için tamamen mekanik bir ayırma sistemi üzerine bir çözüm üretildiği belirtildi.


FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE BAGEP 2019 ÖDÜLÜ
FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE BAGEP 2019 ÖDÜLÜ

Fizik Bölümü


Bilim Akademisi tarafından başlatılan ve kamu fonları yerine toplumdan gelen maddi destekle yürütülen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı “BAGEP”in 2019 yılı sonuçları açıklandı. Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat ödülü almaya hak kazandı. 


Mütercim tercümanlık bölümünden sesli betimleme semineri
Mütercim tercümanlık bölümünden sesli betimleme semineri

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün düzenlediği “Bir Çeviri Türü Olarak Sesli Betimleme ve SEBEDER” başlıklı bölüm etkinliğinde görme engelliler için görselin seslendirilmesi anlamına gelen sesli betimleme hakkında bilgi verildi. Seminerde, görme engellilerin sanata erişim hakkını destekleyen bir etkinlik olan sesli betimleme örneklerle ele alındı.


Matematik ve Pi Günü İEÜ'de kutlandı
Matematik ve Pi Günü İEÜ'de kutlandı

Matematik Bölümü


Dünya Matematik ve Pi Günü, İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematik Bölümü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı.


FİZİK LABORATUVARLARIMIZ YENİLENDİ
FİZİK LABORATUVARLARIMIZ YENİLENDİ

Fizik Bölümü


Mekanik ve elektromanyetik konuları üzerine pek çok farklı deneyin yapılmasına olanak sağlayan yeni Fizik laboratuvarları hem Fizik Bölümü hem de Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizin lisans eğitimleri için kullanılmak üzere İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu ve İEÜ Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Kenan Çiftçi tarafından açılmıştır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu, fen bilimleriyle ilgili kuramsal çalışmaların her zaman deneylerle desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Deney yaptıkça kuramsal bilgi yerine oturur. Deneyden farklı sonuçlar aldıkça modelleri yeniden düşünmeye, çalışmayı mükemmelleştirmeye çalışırsınız. Deney sizi her seferinde yeni bir araştırmaya iter. Bu, temel bilimler için geçerli olduğu kadar, uygulamalı bilimler için de böyledir. Mühendislik eğitiminde temel bilimlerin anlaşılması son derece önemlidir.” dedi. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Mühendislik bilimleri ve fen bilimleri eğitiminde akreditasyon için laboratuvarların olması gerekiyor. Biz, var olan laboratuvarlarımızı yeni deney setleri ile genişlettik ve burada çalışacak olan öğrencilerimiz için fiziksel koşulları iyileştirdik. Böylece daha geniş çaplı çalışmaların yapılması için imkân sağlamış olduk.” diye konuştu.

Temel fizik eğitiminin tüm fen ve mühendislik bilimleri için altyapı oluşturduğu gerçeği düşünüldüğünde, yeni kurulan Fizik laboratuvarlarımız öğrencilerimizin dünya standartlarında bir eğitim almasına önemli katkı sağlayacaktır. Deneyler iki veya en fazla üçer kişilik gruplar halinde yapılabilecek böylece tüm öğrencilerimiz deneylerin yapılmasında aktif olarak rol oynayabilecektir. Sağlanan yeni imkanlar sayesinde öğrencilerimiz birinci sınıf fizik derslerinde öğrendikleri teorik bilgilerin gerçek hayattaki karşılıklarını doğrudan gözlemleme imkanı bulacak ve daha da önemlisi temel fizik yasalarının doğruluğunu birinci elden uygulamalı olarak test etme şansı yakalayacaklardır.


İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ MESLEKİ TANITIM ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ MESLEKİ TANITIM ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünün lise öğrencilerine yönelik mesleki tanıtım etkinlikleri bahar döneminde de devam ediyor.

İki ayrı günde düzenlenen etkinliğe 22 Şubat tarihinde İzmir Cihat Kora Anadolu Lisesi’nden ve 26 Şubat tarihinde İzmir Özel Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi’nden 11. sınıf dil öğrencileri katıldı.

Etkinlik kapsamında bölüm başkanı Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner, ders içeriklerine ve mesleki gerekliliklere ilişkin bilgilendirici bir sunumun ardından lise öğrencilerine yönelik örnek bir ders uygulaması yaptı. Öğrenciler yapılan etkinlik kapsamında mesleğinin incelikleri hakkında bilgi sahibi oldular.


MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÇEVİRİ ATÖLYELERİ TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR
MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÇEVİRİ ATÖLYELERİ TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR

Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü


İEÜ Mütercim Tercümanlık Bölümü, her yıl düzenlendiği çeviri atölyesi kapsamında lise öğrencilerine çevirmenlik mesleğini tanıtmaya devam ediyor. 12 Aralık 2018 ve 26 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen etkinliklerde sırasıyla Buca Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi ile Bornova Anadolu Lisesinden 45; Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi ve İzmir Bayraklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinden 42 kişilik öğrenci grubu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nün misafiri olarak bir günlüğüne üniversite öğrencisi olma fırsatını yakaladı.

Öncelikle Mütercim-Tercümanlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner tarafından yapılan meslek ve bölüm tanıtım sunumuna katılan öğrenciler, ardından yazılı ve sözlü çeviri atölye çalışmalarında yer aldılar. Yazılı çeviri atölyesinde farklı metinler üzerinde yazılı çevirinin inceliklerini öğrenirken, çeviri laboratuvarında gerçekleştirilen sözlü çeviri dersinde de hem tercümanların kullandıkları çeviri teknolojileriyle tanıştılar, hem de yazılı metinden sözlü çeviri ve ardıl çeviri deneyimi yaşadılar. Öğrenciler atölye çalışmalarının ardından bir kampüs gezisinde de bulunarak, üniversite hayatı hakkında da bir fikir edinmiş oldular.  


BADEMLER SAHA GEZİMİZ
BADEMLER SAHA GEZİMİZ

Sosyoloji Bölümü


Öğrencilerimiz SOC211 dersi kapsamında Bademler Köyü'nü ziyaret ederek anket çalışması gerçekleştirdiler. 


FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE TÜBA GEBİP ÖDÜLÜ
FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYEMİZE TÜBA GEBİP ÖDÜLÜ

Fizik Bölümü


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat, Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2018 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (GEBİP) almaya hak kazandı. Doç. Dr. Karpat, fizik alanındaki çalışmalarında kullanılmak üzere 3 yıl boyunca 20 bin liralık mali destek alacak.

Kuantum enformasyon teorisi ve açık kuantum sistemleri üzerine çalışmalarını sürdüren İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat, yaptığı araştırmalar ile TÜBA’nın 2018 GEBİP ödülünü almaya hak kazanan 37 akademisyenden biri oldu. Normal bilgisayarların yaptıkları işlemleri çok daha hızlı gerçekleştirebilecek olan kuantum bilgisayarlarının pratikte hayata geçirilmesi için önem taşıyan araştırmaları sebebiyle ödüle layık görüldü. GEBİP, üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla her yıl düzenleniyor.


 

Haberler